Szukasz gotowych spółek zoo do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Zajęcie konkurencyjnej firmy – kontynuacja

W innych przypadkach można poczynić istotne oszczędności poprzez wydłużenie serii produkcyjnych. Jednakże pojawienie się nowoczesnych technologii spowodowało, że z sytuacją taką mamy rzadziej do czynienia niż miało to miejsce dawniej. Rola korzyści skali w odniesieniu do produkcji jest często przeceniana w kategoriach przewagi konkurencyjnej.

Bez względu na motywy prowadzące do przejęcia przedsiębiorstwa ewentualny nabywca musi dokonać oceny wartości obiektu, który zamierza przejąć. Wartość ta stanowi bowiem podstawę negocjacji. Dane empiryczne wykazują, że w osiemdziesięciu procentach wszystkich przypadków przejęcia przedsiębiorstwa nabywca – dwa lata po tym wydarzeniu – czuje się rozczarowany uzyskanymi wynikami. Natomiast przynajmniej taki sam procent sprzedających jest zadowolony z ubitego interesu.

Innymi słowy – przejmowanie przedsiębiorstwa jest sztuką bardzo trudną zarówno jeśli chodzi o ocenę strategiczną, jak i załatwienie spraw bieżących. Błędem, który najczęściej popełniają osoby przejmujące przedsiębiorstwo, jest niewłaściwa ocena pozycji strategicznej przejmowanego przedsiębiorstwa oraz umiejętności operacyjnych jego personelu. Jedną z najważniejszych czynności, które musi wykonać nabywca, jest ocena strategicznej siły przyciągania przedsiębiorstwa. Oczywiście należy tego dokonać z uwzględnieniem zdolności operacyjnych przejmowanego przedsiębiorstwa. Podana niżej tablica pokazuje, że dwa przedsiębiorstwa mające to samo oprocentowanie kapitału mogą istotnie różnić się co do przyszłego potencjału zysku.

Fakt, że przedsiębiorstwa A i B mają to samo oprocentowanie kapitału może być po prostu dziełem przypadku, może też wynikać z jaskrawej różnicy kompetencji kierownictwa obu przedsiębiorstw. Podobnie jak w innych sytuacjach gospodarczych rzeczą niezbędną jest zrozumienie logiki obrotu handlowego, którą stosuje przejmowane przedsiębiorstwo. Nie znając tych zasad, nie można prawidłowo ocenić bieżących charakterystyk przedsiębiorstwa.

Istnieje olbrzymia literatura na ten temat. Zawiera ona między innymi listy punktów, które muszą być skontrolowane, metody „prześwietlania” przedsiębiorstwa oraz inne techniki, które można zastosować przy przejmowaniu przedsiębiorstwa. Na podstawie tej literatury dokonałem wyboru pytań mających zasadnicze znaczenie.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.