Szukasz gotowych spółek zoo do rejestracji (założenia) spółki w Warszawie? Na sprzedaż setki spółek!

Prezentacja form strategii dywersyfikacji

Drugim przykładem zastosowania tej strategii byl francuski producent długopisów kulkowych BiC, który rozszerzył przedmiot swej działalności o produkcję jednorazowych nożyków do golenia. Ten typ dywersyfikacji opierał się zarówno na podobnej technologii wytwarzania obu wyrobów – przetwórstwa tworzyw sztucznych, jak i na wykorzystaniu dobrze sobie znanej sieci masowej dystrybucji (wcześniej sprawdzonej przy sprzedaży długopisów). Jest to klasyczny przykład synergii, czyli doskonałego wzmocnienia dokonanego zarówno na gruncie znanej już sobie technologii produkcji, jak i sprawdzonej wcześniej strategii marketingowej (tutaj głównie w sferze dystrybucji). Proces dywersyfikacji koncentrycznej został zilustrowany na rys. 44.

Właściwe rozwiązanie w tej strategii polega na znalezieniu najbardziej atrakcyjnego rynkowo artykułu, który firma może wytwarzać opierając się na już sprawdzonych technologiach i stosowanej koncepcji marketingu.

W przypadku drugiej formy strategii dywersyfikacji, jaką jest dywersyfikacja pozioma, problem jest postawiony inaczej. Menedżer musi się zastanowić, czy istnieje jakiś nowy produkt, który można tu wytwarzać lub sprzedawać dla dotychczasowej klienteli. Inaczej mówiąc jest to wprowadzenie przez firmę nowych produktów, które mogą zainteresować już posiadanych odbiorców.

Celem firmy staje się w tym przypadku pełniejsza obsługa znajomego rynku. Podstawą poszerzania przedmiotu działalności są oczekiwania dobrze znanego segmentu odbiorców. Ten rodzaj strategii wymaga często zastosowania zupełnie nowych umiejętności, które mogą w szczególności dotyczyć technologii wytwarzania. Warto jednak pamiętać, że skoro nasz klient jest wobec nas lojalny i ma do nas duże zaufanie, to może należy zaoferować mu pewne nowe produkty? Trudniej jest zdobyć wielu nowych, lojalnych klientów, aniżeli zaoferować już posiadanej klienteli nowy produkt lub usługę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.